NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

Opublikowane przez Parafia Cienin w dniu

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
 2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.
 3. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22:00.
 4. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.
 5. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 09:00 zapraszam na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22:00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
 6. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta.
 7. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Celebracja w Wielki Piątek i Wielką Sobotę 30 min. przed Liturgią, w Niedzielę Zmartwychwstania i w drugi dzień świąt wielkanocnych po Mszy Świętej o godz. 09:00.
 8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszam serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 09:00, 10:00, 11:00 i w Cieninie Zabornym o 12:00.
 9. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
 10. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20:00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszam wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. W niedzielę o godz. 06.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 09:00 i 11:00. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. niedzielny.
 11. Spotkanie służby liturgicznej (ministrantów, lektorów) i wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego w środę o godz. 18:00.
 12. Druhów i druhny OSP z terenu naszej parafii proszę o zaciągnięcie honorowej warty przy Grobie Pańskim oraz zorganizowania asysty na procesję rezurekcyjną.
 13. Jutro od godz. 08.30 odwiedzam chorych, aby dać okazję do odbycia spowiedzi wielkanocnej i przyjęcia Komunii św. W gablocie jest podany orientacyjny czas przybycia.
 14. Przypomnę: W Triduum Paschalne można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

– W Wielki Czwartek za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem”.

– W Wielki Piątek za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas liturgii Męki Pańskiej.

– W Wielką Sobotę za czynny udział w odnowienieniu obietnic chrztu podczas Wigilii Paschalnej.

Kategorie: Aktualności